Wieprza

Spływy na Wieprzy

Wieprza

Wieprza to jedna z najpiękniejszych rzek Pomorza Środkowego. Położenie pośród różnorodnych obszarów leśnych a także malowniczych łąk daje możliwość prawdziwego relaksu i wypoczynku. Częstymi gośćmi nad brzegiem rzeki są zwierzęta leśne, które niekiedy pozwalają się sfotografować. Niewątpliwą zaletą, docenianą przez osoby szukające wrażeń, są liczne bystrza i przełomy, które bez większego trudu udaje się pokonać. Rzeka pozwala jednak również odpocząć, ponieważ na niektórych odcinkach płynie spokojnie, wręcz leniwie. Oprócz zalet ze strony fauny i flory docenimy również piękne starorzecza i rozlewiska oraz zachwycające urwiste to znowu płaskie brzegi.

Wieprza to rzeka, która dostarcza naprawdę wszelkich atrakcji kajakarskiej przygody. Możemy bowiem zwiedzić przedwojenną elektrownię wodną w Biesowicach – jedną z czterech znajdujących się na szlaku elektrowni dorzecza Wieprzy. Zwiedzający mogą zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami oraz bogatą historią elektrowni wodnych, która przekazywana jest przez oprowadzających i przygotowana dodatkowo na płytach.

Do ciekawych zabytków na szlaku należą również: zdobiony dwoma pruskimi herbami Biały Most w Biesowiczkach, XIX- wieczny młyn wodny w Sławnie oraz neogotycki Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie.
Kajakarska przygoda dobiega końca w nadmorskim Darłowie, gdzie dla odmiany możemy posmakować słonej wody i zażyć słonecznej kąpieli na nadbałtyckiej plaży. Źródło Wieprzy stanowi Jezioro Białe na pojezierzu Bytowskim, dalej przepływa ona przez Wysoczyznę Polanowską i Równinę Słupską, aby znaleźć ujście w nadmorskim Darłówku.

Długość rzeki to 130 km, z czego szlak kajakowy stanowi aż 95 lub 115 km.

Przewidywany czas potrzebny na pokonanie całego odcinka to ok. 5-6 dni.
Trudność: do Biesowic ZWC (WW I), niżej ZWB – ZWA
Uciążliwość: do Kępic u 4, niżej u 2
Warunki biwakowania: Wieprza należy do rzek o rozwijającej się infrastrukturze turystycznej. Posiada parkingi leśne m.in. w Broczynie i Kawce, jednak większość biwakowisk jest dzika, co stanowi niewątpliwą atrakcję tej rzeki.

Pokrzywna to malownicza, czysta rzeczka z szybko płynącym nurtem. Używana jako początkowy odcinek spływu szlakiem Wieprzy. Przeszkody tylko w postaci głazów czy zwalonych przez bobry i wichury drzew. Występują kamieniste przemiały i bystrza. Bez elektrowni i mostków. Woda czysta. Lasy porastające brzegi z przewagą gatunków liściastych. Płytka i szeroka na 3-7 metrów.

Opis szlaku:
Na szlak można dotrzeć z nurtem rzeki Pokrzywnej – prawego dopływu Wieprzy. Wówczas kajaki wodujemy w Trzebielinie na moście drogowym (trasa Słupsk – Miastko).
Pokrzywna dość wartko płynie i nie trzeba dużo wiosłować, można poddać się jej nurtowi i podziwiać piękno otaczającej przyrody. Uchodzi ona do Wieprzy na niewielkiej łące na 99 km.
Wieprzą płyniemy jeszcze ok. 5 km i dopływamy do zagospodarowanego pola biwakowego Mnich, które jest jednocześnie najwyżej położonym miejscem wodowania kajaków na Wieprzy ( 93 km).
Pokonując piękne odcinki leśne meandrami rzeki docieramy do ujścia Studnicy- lewostronnego dopływu Wieprzy (87km).
Następnie napotykamy most drogowy z herbami szlachty pruskiej w Biesowiczkach i kolejno nowopowstałe pole biwakowe w Kawce, przy którym znajduje się leśniczówka łowiecka z gospodarstwem agroturystycznym (84km).
Z tego miejsca rozpoczyna się szlak elektrowni wodnych: Pierwsza w Biesowicach – udostępniona dla zwiedzających ( 83 km). Tu również pierwsza przenoska prawym brzegiem na odcinku ok. 50 m. Następnie z wolno płynącym nurtem docieramy do kolejnej elektrowni w Kępce – 80km. Tu także przenoska prawym brzegiem (60 m) i tutaj właśnie zaczyna się jeden z najładniejszych odcinków na szlaku. Przed mostem drogowym w Kruszce ( 80 km) napotkamy ruiny dawnego młyna i tuż za nim, nad szeroko rozlanym nurtem, pochylają się wysokie drzewa a ich zanurzone w wodzie konary tworzą namiastkę lasu namorzynowego. Z nurtem docieramy do miejscowości Kępice (76km), gdzie na granicy miasta rzekę przegradza wysoki, betonowy most. Po chwili docieramy z kolei do drewnianego mostu i tutaj czeka nas najdłuższa przenoska na całym szlaku- ok.300m. Poniżej elektrowni leży wyspa okolona nurtem głównym i starorzeczem zwana „Ptasią Wyspą”. Doskonale nadaje się na rozbicie namiotu. Mijając most kolejowy (70 km) zbliżamy się do granic miejscowości Korzybie tu należy pilnować głównego nurtu rzeki, ponieważ łatwo zboczyć z kursu i błądzić po starorzeczach. Po kilku kilometrach docieramy do mostu drewnianego na końcu wsi Korzybie (66,5 km) gdzie znajduje się pole biwakowe z miejscem na ognisko. Po ok. 500 m mijamy następny most kolejowy nieczynnej linii Korzybie – Sławno – pod nim niewielkie bystrze! Dalej już spokojny nurt prowadzi nas wśród łąk i wiklin do budowli wodnej pochyłego jazu (57 km), który jest spływalny. Następnie dopływamy do rozwidlenia rzeki (52 km). Prawą stroną omijamy Sławno a lewą dopływamy do elektrowni. Następnie kanałem młyńskim wpływamy do miasta przepływając przez pięknie zagospodarowany park miejski; nieco dalej mijamy zniszczony XIX wieczny młyn, przy którym musimy pokonać metrowej wysokości próg (kajaki spławiać na pusto). Poniżej przepływamy przez mniejszy park, gdzie wzdłuż kanału biegnie aleja spacerowa. Wreszcie dopływamy do granicy miasta gdzie przed mostem drogowym (49 km) łączymy się ponownie z głównym nurtem Wieprzy. Wśród łóz i wiklin docieramy do pierwszego mostu w Sławsku (45 km), gdzie warto się zatrzymać i zwiedzić XV-wieczny kościół. Tu również ma swój początek „KRAINA W KRATĘ”. Kolejny most drogowy Sławsko (43 km). Za chwilę znów mijamy most drogowy, tym razem w Staniewicach (38 km). W końcu Tyń; przed miejscowością kolejny most drodowy (36 km). Za wioską czeka nas kolejny piękny odcinek przeprawy. Rzeka zwęża i przyśpiesza kreśląc ósemki pośród wysokich zalesionych brzegów. Wysoko na stokach zabudowania wioski Mazów. Następny most we wsi Chudaczewko (29 km), i dalej wartkim nurtem dopływamy do mostu drogowego na końcu wsi Stary Kraków.

Warto tu zwiedzić przygarbiony gotycki kościółek. Dalej kilometrowy odcinek przez gęsty las z licznie zwalonymi drzewami przegradzającymi nurt rzeki. Tuż za mostem w Kowalewicach-(18 km) spotykamy… o nie, tym razem nie most. Mianowicie w rzece tkwi olbrzymi głaz narzutowy z różowego granitu o obwodzie ok. 8m. Za mostem w Zakrzewie Dolnym rzeka staje się uregulowana i tuż przed wpłynięciem do Darłowa rozwidla się. Wybieramy prawą odnogę i tu możemy zakończyć spływ na wyspie łososiowej (3,5 km) lub dalej po uzyskaniu zgody od bosmanatu (nr tel: (94) 340-68-40) przenieść kajaki do kanału portowego. Kontynuujemy spływ mijając ujście lewostronnego dopływu rzeki Grabowej (1 km) docieramy do rozsuwanego mostu – jedynej takiej konstrukcji w Polsce. Łączy on Darłówko zachodnie z Darłówkiem wschodnim (0,3 km) za mim główki portu.

Km: 0,00 – cel osiągnięty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Spływ zakończyć możemy z prawej lub lewej strony na plaży w Darłówku.

Sugerowane etapy spływu:
Trzebielino – Broczyna – 18 km
Broczyna – Kępice – 20 km
Kępice – Sławno – 24 km
Sławno – Mazów – 22 km
Mazów – Darłowo – 27 km

 

Serwis splywy-wieprza.pl wykorzystuje pliki cookies, mogą one zostać użyte do celów statystycznych a także w celu poprawy wyświetlania i dostosowania wyglądu strony. Zapisywanie cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.