Studnica

Spływy na Wieprzy

Studnica

Rzeka wypływa z jeziora Studzieniczno Małe, które jest położone w zachodniej części Pojezierza Bytowskiego, na południowy wschód od Miastka. Początek znajduje się na niemałej wysokości, bo aż na 165 m n.p.m. Studnica przepływa przez Miastko i leśną pradolinę Wysoczyzny Polanowskiej, uchodząc do Wieprzy na południe od Biesowic.

Długość rzeki wynosi 38 km, a dostępność dla spływów kajakowych stanowi ok.30 km odcinek. Ma ona charakter górskiej rzeki nizinnej.

Niemało atrakcji dostarcza duża ilość bystrzy, a także przeszkód w postaci zwalonych drzew, kamieni i zatopionych pni w korycie. Średni spadek tej rzeki to ok. 2%. Szlak kajakowy jest piekielnie trudny i ekstremalny; dla prawdziwych twardzieli!

Na jego przepłynięcie potrzebujemy ok. 2 dni:
Pierwszy odcinek : Miastko-Kawcze to 16 trudnych kilometrów z dużą ilością przegradzających rzekę drzew i wielkich głazów. W nurcie trafimy na zniszczoną zastawkę, którą jednak można spłynąć. W Kawczu czeka nas przenoska przy elektrowni wodnej (ok. 50m.)

Drugi odcinek: Kawcze – ujście Studnicy do Wieprzy. Tutaj jest odrobinę łatwiej; ilość przeszkód nieco maleje dopiero na wysokości wsi Węgorzyno. Tuż za zniszczonym mostem zaczyna się przełom wśród bukowego lasu, nurt przyśpiesza. W korycie pojawia się duża ilość kamieni i zatopionych pni. Po ok. 3 km rzeka nieco zwalnia i dopływamy do elektrowni Ciecholub – tu kolejna przenoska (ok 50 m). Poniżej rzeka staje się bardziej leniwa i dużo szersza, znacznie spada też ilość przeszkód. Tak oto dopływamy aż do ujścia do Wieprzy a stąd po ok. 1 km docieramy do Białego Mostu w Biesowiczkach gdzie możemy zakończyć spływ albo kontynuować Wieprzą aż do Morza Bałtyckiego.

Sugerowane etapy spływu :
Miastko-Kawcze – 16 km
Kawcze- Biesowiczki – 16 km

 

Serwis splywy-wieprza.pl wykorzystuje pliki cookies, mogą one zostać użyte do celów statystycznych a także w celu poprawy wyświetlania i dostosowania wyglądu strony. Zapisywanie cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.