Grabowa

Spływy na Wieprzy

Grabowa

Czysta, ciekawa rzeka a zarazem największy dopływ Wieprzy, do której wpada niedaleko Darłówka, ok. 1km od jej ujścia do Bałtyku. Źródła rzeki znajdują się w okolicy Starego Żelibo-rza; jako ciek wodny wypływa z jeziora Łąkie na Pojezierzu Bytowskim. Od źródeł do Nowego Żytnika przypisano jej charakter leśno-podgórski. W górnym odcinku do miejscowości Pola-nów utworzono „Rezerwat na rzece Grabowej”.

Długość rzeki wynosi 71km z czego długość szlaku stanowi ok 56 km. Przeciętny czas spływu to ok. 3-4dni. Szlak kajakowy w górnym biegu od Polanowa do Nowego Żytnika uważany jest za trudny i uciążliwy. Rzeka mocno meandruje wśród lasu olchowego a dość silny nurt i mnóstwo prze-szkód w postaci zwalonych drzew sprawia, że musimy się trochę napracować. Tuż za Pola-nowem pierwsza przenoska w okolicach młyna. Od mostu drogowego na trasie Wieluń- Po-lanów do Buszyna trasa została przygotowana w ramach Leśnego Kompleksu Turystycznego Nadleśnictwa Polanów. Nie zmienia to jednak faktu, że rzeka nadal jest wymagająca i prze-płynięcie 7 km odcinka zajmuje od 4 do 6 godzin. Przed Buszynem znajduje się jedyne zago-spodarowane pole biwakowe z wiatami i miejscem na ognisko .

Poniżej Nowego Żytnika rzeka zmienia swój charakter i płynie wśród łąk od czasu do czasu wpływając w tereny leśne. Od tego miejsca Grabowa nadaje się do spływów masowych; ilość przeszkód znacznie maleje, w związku z czym na tym odcinku poradzą sobie nawet osoby płynące pierwszy raz kajakiem.

Na wysokości wioski Jeżyczki przed hodowlą rybną rzeka rozwidla się. Jej lewa odnoga two-rzy nową rzekę o nazwie Bagiennica, płynąc jednak dalej Grabową docieramy do Żukowa Morskiego, gdzie możemy zakończyć spływ bądź dalej uregulowaną rzeką spłynąć do samego Darłowa.

BAGIENNICA

Lewostronny odpływ rzeki Grabowej, który wpada do Jeziora Bukowskiego, połączonego Kanałem Szczuczym z Morzem Bałtyckim.

Na całym swym odcinku rzeka nadaje się do spływów a wyprawę można zakończyć spacerem po plaży.

Sugerowane etapy spływu :
Polanów – Buszyno
Buszyno – Lejkowo
Lejkowo – Grabówko
Grabówko – Darłowo

 

Serwis splywy-wieprza.pl wykorzystuje pliki cookies, mogą one zostać użyte do celów statystycznych a także w celu poprawy wyświetlania i dostosowania wyglądu strony. Zapisywanie cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.