Słupia

Spływy na Wieprzy

Słupia


Słupia to rzeka Pomorza Środkowego, która w górnym biegu przepływa przez liczne jeziora. Dno jest kamieniste z licznymi głazami, progami, bystrzami i mieliznami. 62-Kilometrowy odcinek z Sulęczyna do Gałąźni Małej w regulaminach GOK – PTTK widnieje w wykazie górskich szlaków kajakowych.

W środkowym biegu w wyniku budowy elektrowni wodnych na przełomie XIX i XX wieku powstały zalewowe zbiorniki KONRADOWO I KRZYNIA. Od Gałąźni Małej zmienia się charakter rzeki a z tym także jej szerokość i głębokość. Dno staje się żwirowo – gliniaste.

Słupia w większej swej długości przepływa przez objęte ochroną leśne tereny Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Ten największy z 9 parków krajobrazowych w woj. Pomorskim powstał w 1981 r. i zajmuje wraz z otuliną 83 170 ha. Obejmuje obszar środkowego biegu rzeki i jej zlewni od Soszycy do drogi Krępa – Łosino. Do bardzo interesujących formacji roślinnych należą tu torfowiska, a wśród nich szczególnie cenne torfowiska wysokie. Ważnym elementem krajobrazu są jeziora lobeliowe porośnięte reliktową roślinnością. Wiele z nich to gatunki chronione, cenne, rzadkie i ginące. Na uwagę zasługuje gniazdowanie gągoła, błotniaka zbożowego, kani rdzawej, bielika, orlika krzykliwego i puchacza – ptaków zagrożonych i wpisanych do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”.

Słupia wypływa z torfowisk położonych na wysokości 200 m.n.p.m. koło Sierakowskiej Huty
Długość rzeki: 141 km
Długość szlaku: 133, 2 km
Czas spływu: 6-7 dni

Opis szlaku

Szlak kajakowy w górnym biegu zaliczany jest do trudnych. Odcinki przełomowe, dużo przeszkód w postaci głazów i zwalonych drzew. Tu właśnie macie możliwość spłynięcia słynną RYNNĄ SULĘCZYŃSKĄ. Niżej natraficie na elektrownie wodne wymuszające dwukrotną konieczność przewożenia kajaków. Wynagradza jednak te trudności możliwość oglądania jedynych w Europie i unikatowych zabytkowych budowli hydrotechnicznych kilku elektrowni, wybudowanych w latach 1898-1926, oraz związanych z nimi sztolniami, kanałami, zaporami ziemnymi, jazami, odmulnikami i syfonami. Są to naprawdę wspaniałe obiekty, cały czas funkcjonujące…

Od Gałąźni Małej rzeka zmienia swój charakter; tu zasmakujemy pływania po jeziorach: Konradowo i Krzynia. Dalej szlakiem dotrzemy do jedynego miasta na trasie, którym jest Słupsk. Możemy w nim zwiedzić m.in.:

  • Zamek Książąt Pomorskich
  • Młyn Zamkowy

Następnie po ok.34 km dotrzemy do końca szlaku, który kończy się w nadmorskiej miejscowości Ustka.

Sugerowane etapy spływu:
Gowidlino – Sulęczyno -14, 3km
Sulęczyno – Bylina -13, 5km (przewózka do Soszycy)
Soszyca – Jezioro Głębokie – 18, 8km (przewózka do Gałąźni Małej)
Gałąźnia Mała – Leśny Dwór – 15, 4km
Leśny Dwór – Łosino – 16, 5km
Łosino – Bydlino – 25, 3km
Bydlino – Ustka – 16, 8km

 

Serwis splywy-wieprza.pl wykorzystuje pliki cookies, mogą one zostać użyte do celów statystycznych a także w celu poprawy wyświetlania i dostosowania wyglądu strony. Zapisywanie cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.